Cestovanie lietadlom

29. března 2007 v 10:12 | http://www.modrykocour.cz |  Mačky
Cestování letadlemaneb kocouř v oblacích

Dneska letí kocouř! :-) Pokud se rozhodnete, že kocouř bude cestovat letadlem společně s vámi, máte následující možnosti: buď poletí v kabině s cestujícími, nebo společně se zavazadly.

Cestování v kabině
Pokud dodržíte daná pravidla, může kocouř do kabiny pohodlně s vámi. Bude ale muset zůstat v bezpečné přepravce, která se umístí pod sedadlo před vámi.

Rezervaci si zajistěte co nejdříve, protože některé letecké společnosti mohou omezovat celkový počet kocouřů a dalších zviřátek v jednom letu. Je také možné, že budete potřebovat, aby vám rezervovali sedadlo, kde budete mít na přepravku dost místa - v některých letadlech je například prostor pod sedadly do uličky užší než u okna nebo uprostřed. Obvykle také nesmí kocouř mít své místečko u nouzového východu, takže si pamatujte: počet míst pro kocouře v letadle je omezený.

U letecké společnosti si předem ověřte maximální rozměr přepravky. Prostor pod sedadlem měří obvykle na délku 52 cm, na šířku 32 až 40 cm a na výšku asi 20 až 23 cm. Díky svojí flexibilitě jsou ideální měkké přepravky (tašky), ale ujistěte se, že je daná letecká společnost pro přepravu kocouřů povoluje. Některé společnosti také vyžadují, aby bylo v přepravce dost místa k tomu, aby se kocouř mohl postavit, otočit se a zase si lehnout.

Na přepravce musí mít kocouř v každém případě cedulku s vaším jménem, adresou a telefonním číslem.

Cestování společně s vašimi zavazadly
V tomto případě musí být přepravka pevná a schválená leteckou společností. Kupte určitě tu nejpevnější, kterou najdete. Opět se ujistěte, že je na přepravce cedulka s vaším jménem, adresou a telefonem a že kocouř má na krku obojek, opět s vaším jménem, adresou atd.

Aerolinie mohou někdy vyžadovat informaci o tom, kdy kocouř naposledy jedl a pil. Většinou se také požaduje, aby nějaké papání a voda byly přímo v přepravce. Můžete lepicí páskou malé mističky do přepravky přilepit, nebo použít přepravku, která má mističky přímo jako svoji součást.

Na přepravku nalepte cedulku "live animal", poradí vám na letišti.

Když kocouř musí letět úplně sám
Může se stát, že kocouř musí letět sám, a to potom letí jako ostatní letecký náklad, cargo. Většina leteckých společností vám dá vybrat mezi standardní přepravou nákladů (cargo) a přepravou od přepážky k přepážce (counter-to-counter), což je pro vašeho kocouře rozhodně lepší varianta.

V případě letu jako cargo je cesta delší než normálně a může také kocouře více stresovat, protože bude muset být na letišti (v nákladním terminálu) asi 2 až 4 hodiny před odletem a další dvě hodiny může strávit v terminálu po příletu. Navíc, letecký náklad má nižší prioritu než zavazadla, a tak se také může stát, že v letadle pro něj nezbyde místo a odletí až dalším spojem. To jeho čekání ještě více prodlouží. Platí také, že kocouř může tímto způsobem letět jen tehdy, když je teplota na obou letištích (odletu a příletu) v jistých stanovených mezích.

Při variantě counter-to-counter odlétá váš kocouř z terminálu pro cestující a stačí, když tam bude asi 30 až 60 minut před odletem. Vyzvednout je ho možné ihned po vyložení zavazadel z letadla.

Zdraví a bezpečnost kocouře
Letecká společnost nepustí kocouře na palubu, pokud nebude mít osvědčení o tom, že je zdravý a očkovaný. Pozemní personál také může chtít kocouře vizuálně zkontrolovat a posoudit jeho zdravotní stav.

Ověřte si také předpisy v zemi, kam kocouř cestuje, jaké jsou podmínky a zda předpisy vůbec přílety kocouřů povolují.

Řada veterinářů varuje před podáváním sedativ před letem. I když to může vypadat jako dobrý způsob jak předejít stresu, reakce kocouřů na dané léky může být ve vyšších nadmořských výškách nepředvídatelná. Pokud jakékoliv cestování vašemu kocouřovi nesedí, prodiskutujte vše pečlivě se svým veterinářem.

Většina leteckých společností bude určitě chtít přepravku zrentgenovat. Nikdy nenechte kocouře projet rentgenem! Vždy ho vyndejte! Předtím, než ho vytáhnete, se samozřejmě ujistěte, že má svůj obojek se jménem a adresou a že je na vodítku.

Jak je to například u ČSA
Kocouř s sebou musí mít veterinární osvědčení potvrzené státním (úředním) veterinářem ne starší než 72 hodin, a to v angličtině, němčině, francouzštině, ruštině nebo španělštině. Dále musí být (od věku 3 měsíců) očkován proti vzteklině v době ne kratší než 30 dní a ne delší než 12 měsíců před nástupem do letadla. Platný mezinárodní veterinární očkovací průkaz musí kocouř předložit u české pohraniční veterinární kontroly.

Může letět pouze v pevné schránce s dostatečnými otvory pro dýchání a s pevným nepropustným dnem. Cestující si musí přepravu kocouře vždy rezervovat.

Na palubě s vámi může letět jenom jeden kocouř ve schránce umístěné pod sedačkou cestujícího ve třídě Y (economy). Hmotnost včetně schrány nesmí překročit 8 kg.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Filip Filip | Web | 25. listopadu 2008 v 10:18 | Reagovat

Články na Modrý kocouř.cz podléhají autorským právům, nejsou volně šiřitelné. Před převzetím článku prosím o žádost a v případě schválení uvést na stránce aktivní odkaz na Modrého kocouře.cz (www.modrykocour.cz)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama